logo
Cennik
link
Rezerwacja
link
Referencje
link
Kontakt
link
Najbliższe szkolenia
24 - 26.02.2016 Wstęp do metodyki 4TG


Wspieramy:


Szkolenia logistyczne
GRA LORDS OF CHAIN

Gra decyzyjna Lords Of Chain to interaktywny sposób zobrazowania procesu logistycznego przebiegającego od producenta do finalnego odbiorcy. Uczestnik gry ma możliwość nie tylko uświadomienia sobie, jak wiele różnych sytuacji decyzyjnych powstaje w związku z przepływami w łańcuchu dostaw, ale staje się fizycznie uczestnikiem i kreatorem procesu. Nadrzędnym celem gry jest optymalizacja procesów logistycznych w obszarze zaopatrzenia, transportu, produkcji i dystrybucji przy zachowaniu zasady dążenia do minimalizacji kosztów.

Gra przewiduje możliwość poruszania się w okresie jednego roku z podziałem na tygodnie (oznaczające interwał ruchu). W standardowym wydaniu wymaga uczestnictwa 14 graczy przydzielonych w odpowiedniej ilości do poszczególnych dywizji, jednego moderatora gry i jednego asystenta moderatora.
W grze występuje moderator, czyli osoba kreująca problemy mogące wystąpić w łańcuchu, sprawdzająca poprawność zasad poruszania się, walidująca poszczególne procesy oraz nadająca tempo gry. Moderator jest również osobą wskazującą sposoby rozwiązania problemów (moderator dyskusji) oraz pełni rolę finalnego odbiorcy produktów finalnych.
 
 
 
Modułowość i elastyczność gry jako jej atut.
Atutem gry jest jej modułowa budowa, co powoduje elastyczne dopasowanie się do potrzeb przetestowania różnych wariantów sytuacyjnych. Wspólnie z Zamawiającym można ustawić poszczególne moduły gry w taki sposób, by była możliwość symulacji różnych problemów i sytuacji decyzyjnych.
Przykładowo - w przypadku symulacji potencjalnych sytuacji z obszaru dystrybucji, moduł produkcji może rozpoczynać grę, a w następnej kolejności mogą być ustawione poszczególne szczeble dystrybucji rozdzielone modułami transportu. Takie ustawienie modułów umożliwi symulację sytuacji decyzyjnych m.in. z obszaru DRP.
 
Czas trwania gry:
8h lekcyjnych (x45 minut)
 
Uczestnicy:
- 14 graczy (wersja optymalna)
- moderator: trener 
- asystent moderatora: pracownik zleceniodawcy (opcjonalnie trener)
 
Gra prowadzona jest dwuetapowo:
Etap pierwszy to część, w której 14 uczestników kreuje proces logistyczny w łańcuchu dostaw poprzez podjęcie decyzji w swoim obszarze oraz wykonanie związanych z nią ruchów. Gra podzielona jest na dywizje – magazyn poddostawcy, transport, produkcja, magazyn wyrobów finalnych. W każdej z dywizji dochodzi do zarządzania decyzją poprzez zaplanowanie ruchu, jego wykonanie, oraz dokonanie kontroli jakościowej, a ostatecznym etapem wykonania ruchu jest policzenie kosztów z nim związanych. Powiązanie ruchów w danych dywizjach z decyzjami innych dywizji prowadzi do unaocznienia problemów komunikacyjnych w planowaniu łańcucha dostaw.
Czas trwania 1 – go etapu bez komunikacji - 2 h.
 
Drugi etap gry to, poza interakcją ruchową na planszy, czas na prowadzenie negocjacji pomiędzy dywizjami gry, poszukiwanie rozwiązań w problemach komunikacyjnych, a także określanie zasad kooperacji i koopetycji. 14 graczy w tym etapie szuka możliwości do wypracowania wspólnych decyzji, poszukuje rozwiązań optymalizacyjnych w całym procesie, a także wypracowuje rozwiązania dla strategii minimalizacji kosztów w całym procesie.
Czas trwania 2 – go etapu z możliwością komunikacji i negocjacji - 3 h
 
Zakres kompetencji „miękkich” w grze: (w zależności od sprofilowania gry):
 
Zakres kompetencji „twardych” w grze: (w zależności od sprofilowania gry):
 
Efekty gry Lords Of Chain:
1. Każdy z 14 graczy rozpoznaje proces jako całość i potrafi określać wpływ poszczególnych dywizji na całkowite koszty procesu.
2. Wzrasta umiejętność podejmowania decyzji i szukania wspólnych rozwiązań dla osiągania pożądanego celu.
3. Gracz przewiduje ruchy, planuje procesy magazynowania, transportowania i wytwórcze.
4. Gracz potrafi przewidzieć skutki i konsekwencje decyzji podjętych w poszczególnych dywizjach.
 
 
Harmonogram:
1h - Wprowadzenie do gry: wyjaśnienie zasad i reguł, określenie funkcji i ról uczestników, zdefiniowanie celu
2 h – Gra cz. 1
Przerwa
3 h – Gra cz. 2
2 h – Wnioski (Burza mózgów): określenie głównych problemów w poszczególnych dywizjach, określenie możliwości ich eliminacji

 


< powrót